Autorskie programy nauczania zostały napisane dla klasy siódmej i ósmej w taki sposób, aby przygotowały do nauki w czteroletnim liceum ogólnokształcącym, a w szczególności do dokonania wyboru profilu nauczania dostosowanego do dalszych planów edukacyjnych.
Zwiększono tygodniowy wymiar zajęć z dwóch języków obcych (angielski, niemiecki), matematyki oraz biologii. Poza zestawem przedmiotów obowiązkowych Szkoła oferuje szereg warsztatów nadobowiązkowych. Są wśród nich dodatkowe zajęcia z biomedycyny, chemii, informatyki, robotyki, fotografii, rysunku, teatru, dziennikarskie, sportowe oraz klub psychologiczny.
Wiele uwagi poświęca się w Szkole rozwojowi fizycznemu młodzieży. Program wychowania fizycznego (w klasie pierwszej) wzbogacono o kurs nauki lub doskonalenia pływania oraz o naukę jazdy na nartach (corocznie zimą na jeden tydzień cała szkoła przenosi się w góry). Ducha sportowej rywalizacji budzą w uczniach rozmaite
zawody szkolne i międzyszkolne.
Z założeniami programowymi harmonizuje koncepcja wychowawcza Szkoły. Ważnym celem wychowawczym jest kształtowanie postawy tolerancji,
otwarcia na potrzeby i poglądy innych ludzi. Szkoła rozwija w uczniach racjonalne podejście do problemów życiowych, w tym do kryzysów okresu dojrzewania. Pomaga uczniom w poznaniu i zrozumieniu samego siebie oraz uczy odpowiedzialności za swój los, swoją postawę i swoje czyny. W procesie wychowania uwzględnia wolę rodziców formułowaną za pośrednictwem Rady Szkoły.
|