Zadanie 1.
Podaj dwie liczby wymierne znajdujące się pomiędzy liczbami 11/25 i 12/25.
Zadanie 2
Czworokąt może mieć cztery kąty proste. Jaka jest największa możliwa liczba wewnętrznych kątów prostych w ośmiokącie? Wykonaj rysunek.
Zadanie 3
Samochód wyposażony w 5 opon (cztery jezdne i jedną zapasową) przejechał w ciągu roku 30 000 km. Wszystkie opony były używane w jednakowym stopniu. Jaki przebieg w kilometrach miała jedna opona?
Zadanie 4
Prostokąt o bokach długości 18 cm i 8 cm należy podzielić na dwie częci tak, aby można było z nich zbudować kwadrat. Podział przedstaw na rysunku.
Zadanie 5
Agnieszka, Dorota, Ewa i Kasia mają razem 1170 znaczków. Gdyby Agnieszka dokupiła 30 znaczków, Kasia podarowała Dorocie 10 znaczków, a Ewie 20 znaczków, to liczba znaczków kadej z dziewczynek byłaby jednakowa. Ile znaczków ma każda z dziewczynek?
Zadanie 6
Napisz instrukcję wyznaczania środka danego okręgu za pomoc cyrkla i linijki.
Zadanie 7
Obecnie większość z książek ma numer International Standard Book Namber (ISBN - międzynarodowy znormalizowany numer książki). Składa się on z dziewięciu cyfr, po których umieszcza się jedną cyfrę zwaną cyfrą kontrolną. Cyfrę kontrolną oblicza się mnożąc pierwszą liczbę dziewięciocyfrowego numeru przez 1, drugą przez dwa, trzecią przez 3 i tak dalej, a do dziewiątej liczby (mnożonej przez 9). Następnie sumuje się dziewięć otrzymanych liczb i dzieli się tę sumę przez 11. Resztę z tego dzielenia wpisuje się właśnie jako cyfrę kontrolną (gdy reszta z dzielenia sumy przez 11 jest równa 10 to zamiast cyfry kontrolnej stawia się znak x)
Dla pewnej książki pierwszymi dziewięcioma cyframi ISBN są 032158752. Oblicz cyfrę kontrolną tej książki.
Zadanie 8
Średnia arytmetyczna szeciu liczb jest równa 8. Po dołączeniu siódmej liczby nowa średnia arytmetyczna jest równa 9. Ile wynosi siódma liczba?
|