Witaj w gronie wybranych!
Zostałeś redaktorem młodzieżowego pisma. Wszystkie zadania konkursowe związane będą z Twoim nowym zajęciem. Polecenia musisz wykonać na oddzielnych kartkach. Podpisz je pełnym imieniem i nazwiskiem, napisz nazwę szkoły oraz imię i nazwisko nauczyciela uczącego Cię języka polskiego. Do końca 120 minut.
Powodzenia!
1. Atrakcyjny tytuł przyciąga czytelnika! Wymyśl tytuł dla Twojego pisma i jego stałych działów: informacyjnego, kulturalnego, sportowego, korespondencyjnego i ogłoszeniowego.
2. Ułóż hasło reklamujące Twoją gazetę. Napisz krótki (10 zdań) artyjuł wstępny zachęcajacy do jej lektury.
3. Do podanych tytułów prasowych dopisz teksty. Każdy z nich musi się składać z dziesięciu zdań:
Pachniało medalem, Z kim zdradzić przyjaciela?, Burza mózgów
4. Napisz recenzję z filmu, koncertu, spektaklu, książki lub płyty do kącika kulturalnego Twojego pisma i zatytułuj ją. Recenzja musi mieć sto słów.
5. Zabrakło miejsca na cały artykuł w gazecie. Skróć poniższy tekst tak, aby zawierał 50 słów:
Mózg kobiety kurczy się wolniej
Mózg kobiety kurczy się z wiekiem wolniej niż mózg mężczyzny-odkryli uczeni ze szpitala Henry Forda w Detroit. -Moja żona mówi, że wcale jej to nie dziwi-powiedział dr Edward Coffey, szef szpitalnego działu psychiatrii. Badaniami objęto 330 kobiet i mężczyzn. Stwierdzono, że u mężczyzn między 65 a 95 roiem życia wzrasta ilość płynu mózgowo-rdzeniowego, co świadczy o zmniejszaniu się objętości mózgu. U kobiet w tym samym czasie ilość płynu wzrasta o 1 proc. Najszybciej kurczą się płaty skroniowy i czołowy, które odpowiadają za myślenie, planowanie i pamięć. Może to wyjaśniać, dlaczego kobiety w starszym wieku mają lepszą pamięć werbalną, a mężczyźni-lepszą orientację wzrokowo-przestrzeną. Pomimi szybszego kurczenia się mózg mężczyzny bywa bardziej odporny na starzenie się-twierdzi dr Coffey. Kobiety m. in. są bardziej podatne na chorobę Alzheimera. Wyniki badań publikuje lutowe wydanie czasopisma "Archives of Neurology".
["Gazeta Wyborcza" 13. 02. 1998]
6. Autor przysłanego do redakcji tekstu popełnił w nim błędy ortograficzne, zapomniał również o znakach interpunkcyjnych i wielkich literach. Przepisz tekst poprawnie:
nagle z za pół-otwartych drzwi wyłoniła się przerarzająca figóra dłogowłosy krótko-brody i skośno oki stwór stanął przestępując nieśmiało z nogi na nogę i zapłonił się jak cud dziewica choć wyglądał raczej jak herod-baba cuż to za arcy-łotr pomyślałem strwożony dziwak wyglądający na skąfudowanego dyszał jak po długo-dystansowym biegudarz bór burknął i umknoł wzroiem w naprzemian legły kąt pokoju wymamrotał że ma do mnie estra-pilną sprawę i sięgnął za pazuchę fioletoworóżowej opończy wrzasnołem głośno spodziewając się ujrzeć ośmio-strzałowy rewolwer ale zamiast niego zobaczyłem wystraszoną pierzastą grzegrzółkę zaopiekuj się nią prosiły blado niebieskie oczy nie proszonego gościa
7. Do redakcji przyszedł list od zirytowanego lokatora, ma on jednak bardzo emocjonalny charakter. Napisz list tak, by zamiast emocji eksponował zawarty w nim problem.
Pismaki! Weźzie cię wreszcie do roboty. Głupoty wypisujecie w tym brukowcu, zamiast zająć się ważnymi rzeczami. Woda leje mi się na łeb od tygodnia. A administracja ma to w nosie. Płacę ciężkie bejmy za chatę, a fachowców nie można się doprosić. Do diabła!. Mam dość tych urzędasów!. Poszedłem do administracji, walnąłem piąchą w stół i powiedziałem, że obsmaruję ich w prasie, dlatego skrobnąłem tych parę zdań do Waszej gazetki!.
Lokator
|