...::: Złota Żaba - język polski - etap I - 2003/04 :::...
Dodane przez jakub_piasecki dnia 08.11.2005 22:02
  1. Zastąp imionami i nazwami z mitologii greckiej podkreślone i oznaczone omówienia:

Dziś na (1) boskiej górze wielkie przedstawienie. Znany (2) ateński dramaturg, autor słynnej (3) tragedii o tebańskiej królewnie, pokaże wyśmienitym gościom swą najnowszą sztukę. Sam (4) gromowładny gospodarz dogląda całości. (5) Skrzydlaty poseł nalewa do kielichów wyśmienity (6) napój o boskim aromacie, piękna (7) bogini miłości nakłada do pucharów (8) pokarm bogów. Subtelny (9) młodzieniec z lirą w towarzystwie dziewięciu muz śpiewa pieśń. Przybyło tyle znakomitych osób, popatrzcie, (10) chłopiec cudownej urody nie mogący oderwać oczu od swego lustrzanego odbicia zasiada obok groteskowego (11) pół-kozła, pół-człowieka, (12) ni to byk, ni to człowiek rozmawia z (13) dziewczyną bawiącą się kłębkiem nici , a (14) skrzydlaty chłopiec posyła od czasu do czasu w czyjeś gorące serce swą ostrą strzałę. Lecz co to? Skąd ta wrzawa? Jakaś (15) smutna kobieta z naręczem zbóż w dłoniach rzuca się w ramiona swojej (16) córki, która podobno niedawno opuściła bramy (17) piekieł. Co za wzruszająca scena, nawet smutny (18) kulawiec ukrył twarz w dłoniach. Kto by pomyślał, że ten muskularny olbrzym jest tak wrażliwy? Ale zamilknijmy - słychać gong - zaczyna się przedstawienie.


  1. Skreśl wyrazy, które zostały dopisane do tekstu artykułu:

„Kiedy koniunkturalna komórka zestarzeje się lub ma uszkodzone myto DNA, zostaje zmuszona do antycypacji popełnienia samo­bójstwa. Dzięki jej śmierci, zwa­nej apoptozą, organizm może minimum bez przeszkód pracować dalej. Mechanizm tego zjawiska do dziś pozostaje zagadką synekury.

Do tej pory uczeni przyglądali się egalitarnie komór­kom zwierzęcym. A niedawno zaczęli też absolucja badać hipotezę komórki roślinne. Okazało się, że relaksacja apop­toza działa także u nich i to już na etapie roz­woju rośliny plutokracji. Służy to stworzeniu wolnych przestrzeni wewnątrz organizmu, które bio­rą udział w hipoglikemii transporcie tlenu i wody.

Uczeni z uniwersytetu w Ottawie obser­wowali repetytorium system naczyń przewodzących wo­dę w roślinie - długie, onomazjologia przylegające do sie­bie rurki utworzone ze ścian indoktrynacja komórkowych. Ustalili, że aby woda mogła neutron bez przeszkód płynąć po organizmie, musi umrzeć cała grupa komórek dywergencja. Część z nich nie ginie jed­nak całkowicie, lecz zostaje zmieniona w ce­lulozę, która nadaje bateria kształt rurkom. Nieco inaczej giną komórki, z których powsta­je masaż miękisz powietrzny, czyli wol­na przestrzeń ułatwia­jąca transport tlenu. Te giną bez śladu. [...]”

Anna Kaliszewska, Trzeba umrzeć, żeby żyć, „Newsweek”, 2.11.2003.


  1. W każdej linijce skreśl wyraz, który nie pasuje do pozostałych:

    1. lobbing, infolinia, monitoring, casting

    2. telewizor, arcymistrz, hipermarket, megahit

    3. drukarka, nagrywarka, kopiarka, komputer

    4. czajnik, wiertarka, nadajnik, wywietrznik

  1. Z wyrazów w ramce ułóż 10 związków frazeologicznych związanych z tematem czas. Jedno słowo możesz wykorzystać kilka razy, możesz również zmieniać formy wyrazów:

CZAS, MY, NA, ATŁAS, DLA, OBYCZAJ, ZNAK, O, CZARNY, TO, Z?B, SZKODA, I, PIENI?DZ, PRZYCHODZIĆ, ZABIJAĆ, WOLNY, MIEĆ, PRACOWAĆ,GODZINA.

  1. W turnieju sportowym wzięło udział pięciu zawodników, każdy z nich był sponsorowany przez jedną gazetę. Numer każdego zawodnika związany jest z tytułem gazety. Odgadnij szyfr i wpisz do tabeli numer, który powinien mieć zawodnik gazety „Komputer”.


tytuł

„Fakt”

„Polityka”

„Wprost”

„Głos”

„Komputer”

Numer zawodnika

2136

54336731

655456

2445



  1. Podaj rozwiązanie zagadki, odpowiedź uzasadnij jednym zdaniem:

Ed przyjechał na wakacje z USA do Polski. Zobaczył wiele ciekawych miejsc, po powrocie dzielił się wrażeniami z podróży. Powiedział, że podobał mu się Kraków, ale nie Olsztyn. Mówił wiele o Szczecinie, lecz Płock nie zrobił na nim większego wrażenia. Z zaciekawieniem obejrzał zabytki Gdańska, a Frombork go rozczarował. Czy podobały mu się Kielce?

  1. Odgadnij nazwisko malarza zaszyfrowane w ramie obrazu i wpisz je pod szyfrem:


  1. Podkreśl w tekście zdanie, które nie jest zdaniem rozkazującym, nie składa się z jednego zdania oznajmującego ani z dwóch zdań podrzędnie złożonych, nie zawiera równoważnika zdania i jego części składowe nie są połączone spójnikiem.

„ Dni mijały, zbliżał się wielki dzień. Pewnego wieczoru w ulice Hobbitonu wtoczył się dziwaczny wóz załadowany pakunkami i ciężko wspiął się na Pagórek, do Bag End. Zaalarmowani turkotem hobbici wysuwali ciekawie głowy z oświetlonych drzwi. Na wozie, śpiewając nieznane pieśni, jechali zagraniczni goście. (...) Pod koniec drugiego tygodnia września, w biały dzień, od strony mostu na Brandywinie wjechała Nad Wodę bryka. Powoził nią samotny starzec. Ubrany był w wysoki, spiczasty kapelusz i długi, szary płaszcz przepasany srebrną szarfą. Miał siwą brodę po pas, a krzaczaste brwi wystawały mu aż poza rondo kapelusza. ”

J. R. R. Tolkien, Władca pierścieni, Warszawa 2002, t. 1.

  1. Przepisz zdania, rozszyfrowując skróty:

    1. Pp. prof. prof. zebrali się w auli PAN- u.

    2. P. o. przewodniczącego komisji dr Urbański powitał uczestników zjazdu.

    3. JM Rektor UAM wygłosił wykład inaugurujący nowy rok akademicki.


  1. Przepisz tekst, poprawiając błędy:

Pociąg ruszał za półminuty. Musiałem być nie spełna rozumu kiedy myślałem że na niego zdąrzę ale wierzyłem i gnałem ilesił w nogach przez zatłoczony dwożec. Ten kto wymyślił czas albo cierpiał na jego nadmiar albo musiał być najbardziej złośliwym człowiekiem w histori ludzkości. Niestety należę do ludzi nie zbyt punktualnych którym nieustannie giną w nie wyjaśnionych okolicznościach godziny i minuty nawet całe dni a szczególnie niedziele. Nie będę zatem chwalił tego przeklentego wynalazku. Przez chwilę straciłem oriętację w panice przystanęłem na środku peronu. Moja nie domknięta walizka otworzyła się z chukiem i zaprezentowała swoją zawartość. Gdy się człowiek spieszy to się diabeł cieszy. Niesposób myśleć inaczej.

  1. Podkreśl sylaby akcentowane w podanych wyrazach:

fizyka muzyka

aha! łubudu!

menu jury

matematyka polityka

ojej! apsik!