Dzień Ekumeniczny
Dodane przez anna_bialobrzeska dnia 22/04/2012 15:45
Uczniowie młodszych klas gimnazjum z dużym zainteresowaniem wypytywali o szczegóły tegorocznego Dnia Ekumenicznego  i faktycznie było o co. W piątek licealiści oraz gimnazjalni trzecioklasiści w ramach Dnia Ekumenicznego odbyli szereg ciekawych spotkań - tym razem w Poznaniu. Odwiedziliśmy trzy ważne miejsca: prawosławną cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja przy ulicy Marcelińskiej, ewangelicko-augsburski kościół Łaski Bożej przy ulicy Grunwaldzkiej, drukarnię i kościół oo.pallotynów przy ulicy Przybyszewskiego. Każde z tych miejsc to świadectwo kultury i historii naszego regionu...

Rozszerzona zawartość newsa
- historii ciekawej i  świadczącej o tym, że do idei ekumenii  dochodziliśmy powoli. Niewielu mieszkańców Swarzędza wie zapewne o tym, że to właśnie ich miasto okazało się miejscem łaskawym dla protestantów w II połowie XVI i XVII wieku, kiedy w Poznaniu wydano zakaz o odprawianiu luterańskich nabożeństw. Zakaz cofnięto dopiero w roku 1768.
 Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja jest jedną z 400 prawosławnych świątyń w Polsce - konsekrowana ponownie w 1982 roku - (pierwszy raz 1924) - gromadzi coraz więcej wiernych - w tym również przybyszów z Grecji, Syrii oraz zza naszej wschodniej granicy. W ostatnim tygodniu Kościół prawosławny świętował Wielkanoc - z tej okazji drzwi zamkniętego w tygodniu ikonostasu zostały otwarte. Poznaliśmy symbolikę krzyża św. Andrzeja, dowiedzieliśmy się, czym różnią się nasze wyznania, a w czym są podobne i nauczyliśmy się kreślić znak krzyża prawosławnego.  Nabożeństwa w porządku prawosławnym odbywają się w języku starocerkiewnosłowiańskim. Okazało się, że wypowiedziane w tym języku "Ojcze nasz" nie różni się aż tak bardzo od tego po polsku.
  Wizyta u oo. pallotynów była również bardzo ciekawa - tu może  nie tyle ze względów ekumenicznych, co historycznych.
Mogliśmy zobaczyć, jak współcześnie pracuje drukarnia - jedyna w Polsce drukująca Pismo św. Dla uczniów pracujących w edytorach tekstów, programach graficznych nie było to nic pasjonującego, do momentu, kiedy pokazano im zecernię, linotypy, stare maszyny drukarskie pracujące w oparciu o roztopiony ołów i nie opowiedziano, w jaki sposób przed bez mała dwudziestu laty powstawała książka. 


 Idea ekumenii dąży do jedności kościołów chrześcijańskich, uczy tolerancji i otwartości na to, co inne i  szukania podobieństw, nie różnic. Niewielu poznaniaków zdaje sobie sprawę, że w jednej dzielnicy miasta, funkcjonują tak blisko siebie, nie wadząc sobie trzy kościoły. My już wiemy.

Zdjęcia tutaj