Język polski jest Ą Ę?
Dodane przez anna_bialobrzeska dnia 12/06/2013 22:11
Żyjemy w pośpiechu, chcemy szybkiego dostępu do informacji, szybkiej komunikacji. 67 % internautów w przeprowadzonym przez ARC Opinie sondażu zadeklarowało, że - wysyłając sms lub czatując - nie używa polskich znaków. W lutym tego roku ruszyła kampania społeczna wspierana przez Radę Jezyka Polskiego, polskie media i artystów "Język polski jest ĄĘ". Skąd wzięły się ogonki i kreseczki przy polskich literach, jak bez nich brzmiałby język polski mieliśmy okazję posłuchać przy okazji tegorocznego Dnia Języka Polskiego. 44 % naszych gimnazjalistów zadeklarowało nieużywanie polskich znaków przy wysyłaniu sms. Nie robią tego, bo ...
Zdjęcia tutaj
Rozszerzona zawartość newsa
się śpieszą, bo sms z polskimi znakami są za drogie. 56 % jednak ich używa - to chyba dobra wiadomość, że w ten sposób łamiemy statystyki.
Choć o znaczeniu słowa często decyduje kontekst, trudno się nie zgodzić z tezą, że czasami łatwo o pomyłkę. Szukaliśmy słów, dla których znaczenia użycie ogonka lub kreseczki jest decydujące a i kontekst może być mylący. Bo przecież o tym czy spotkamy się w sądzie czy w sadzie decyduje jeden haczyk przy literce '"a", nie bez znaczenia też czy mam leki, czy lęki. Rozwiązaliśmy test sprawności językowej, postawiliśmy w dobrych miejscach ponad 30 przecinków, posłuchaliśmy klasyki kabaretu Dudek, w którym nieznajomość jednego frazeologizmu "w tym sęk" stanowiła podstawę dowcipnej konwersacji.
Ostateczną rywalizację wygrała klasa 2a i to ona pojedzie obejrzeć, jak wyglądają w środku samoloty F16.